روش جدید مزوتراپی با فاکتورهای رشد و ایزولاژن

در روش ایزولاژن چه اتفاقی می‌افتد؟

روشی که در آن تکه ای پوست از پشت گوش برداشته می شود و سلولهای سازنده کلاژن یعنی فیبروپلاست کشت داده شده و مجددا به بیمار تزریق می شود و برای تصحیح اسکارها و زخم ها استفاده می شود (شکل 9-1). این روش تعداد فیبروبلاست هایی که بعلت فتودمیج، پیری و اسکار کاهش یافته اند را بازیابی می کند. نمونه جراحی در تیوب روی یخ منتقل می شود (شکل 9-2). قسمت نونه گرفته شده با چسب و بخیه بسته و نمونه به آزمایشگاه منتقل می شود.  در آنجا سلول ها با تکنیک کشت بافت تکثیر می شوند. دو عمل با 30-40 روز فاصله می بایست انجام شود.

در دو محل(6)10*20 فیبروبلاست تزریق می شود و برای پوشش مهمترین نواحی پوست(6)10*30 صورت فیبروبلاست لازم است. دیگر نواحی مثل گردن و دست ها را می توان در جلسات اضافی پوشش داد. کرم بی حسی موضعی می بایست در قسمت مورد عمل بمنظور کاهش ناراحتی حین تزریقات بکار رود. چهار سرنگ ریز BD به حجم 1.2ml بمنظور تزریق سلول ها لازم است.

دو تکنیک تزریق را می توان استفاده کرد.

تکنیک بندکشی

در تکنیک بندکشی تمام طول سوزن وارد پوست می شود و سلول ها حین هل دادن آهسته سوزن به عقب تزریق می شود (شکل 9-3). تزریق در طول و جنب چروک و در درمیس انجام می شود (0.05ml ایزولاژن در هر طول سوزن).

تکنیک مولتی اینجکشن

تکنیک مولتی اینجکشن (چند تزریق) بصورت سریالی در طول چروک قرار می گیرد (هر 2 سانتیمتر مربع 0.05ml). بعد از هر تزریق بمنظور کاهش قرمزی و تورم می بایست یخ استفاده شود.

ایزولاژن برای چه می‌تواند مناسب باشد؟

ایزولاژن برای جوان سازی و کاهش خطوط، آکنه ، اسکار و چروک های صورت موثر است. ریتیدهای اطراف چشم و دهان بخوبی پاسخ می دهد (شکل های 9-4 تا 9-7) و بعد از 12-24 ماه بهبود می یابد.

زمان تصحیحی مدت زیادی طول می کشد چون سیستم ایمنی سلول های تزریق شده را بعنوان سلول های خود فرد شناسایی و آنها را پس یا دوباره جذب نمی کند.

فاکتورهای رشد

پوست انسان عضوی زنده است که فعالیتهایی مانند رشد، ترمیم و مراقبت را انجام می دهد. پوست برای نگهداری این فعالیت ها نیازمند سیتوکین و فاکتورهای رشدی مانند تعدیل کننده ها است. عموما سطوح سیتوکین ها و فاکتورهای رشد (مانند سطوح رشد هورمونی) با پیری پوست کاهش می یابد. زمانیکه سیتوکین ها و فاکتورهای رشد وارد پوست مسن می شوند می تواند منجربه بهبود انعطاف پذیری و ظاهر جوان پوست شود. فاکتورهای رشد انسان و سیتوکین ها توسط مهندسی نوترکیب مشابه فرایند مورد نیاز رشد هورمونی ، انسولین، اکسی توسین و اریتروپویتین است. این محصولات در اشکال مختلف آرایشی موجود می باشند که برای مزوتراپی صورت استفاده می شوند. در زیر مهمترین محصولات بکار رفته آمده است.

EGF (فاکتور رشد اپیدرمال)

EGF مرکب از 53 اسید آمینه است و می تواند در شیر، بزاق، ادرار ، پلاسما و بیشتر مایعات بدن یافت شود. این پروتئین سنتز رگ های اطراف قسمت های صدمه دیده و ترشح عوامل جوان کننده را تسریع می کند. EGF تکثیر فیبروبلاست ها که باعث سنتز کلاژن و الاستین می شود را تحریک و باعث رشد سلول اپیدرمال (تقسیم سلولی) می شود.

EGF باعث بیوسنتز اسید هیلارونیک از طریق واکنش با فاکتور رشد فیبروبلاست می شود. این ماده تولید سیتوکین ها را کنترل می کند.

bFGF  (فاکتور رشد فیبروبلاست اصلی)

bFGF باعث افزایش و تقسیم سلولی برای ماتریکس خارج سلولی درمیس، فیبروبلاستها، عصب ها، سلول های اندوتلیال، کراتینوسیت، غضروف، myoblasts، استئوبلاست و دیگر انواع سلول ها می شود و بدت از عصب ها محافظت می کند. این ماده انعطاف پذیری پوست را بهبود و چروک ها را با افزایش بیوسنتز کلاژن و الاستین از بین می برد. bFGF می تواند بیوسنتز اسید هیلارونیک را در هنگام واکنش با EGF و انسلین فاکتور رشد افزایش دهد.

IGF-I (انسلین فاکتور رشد 1)

IGF-I هورمون پلی پپتیدی تک زنجیره ای مشابه پروانسلین است. این ماده در شکل گیری استخوان، ماهیچه و بافت عصبی نقش دارد و تولید سلول های صدمه دیده را بهبود می بخشد. این ماده بیوسنتز اسید هیلارونیک را تسریع می کند.

TRX (thioredoxin)

TRX آنتی اکسیدانی قوی است. این ماده با کنترل پیوند DNA بر رشد سلول تاثیر می گذارد. این ماده آشکار سازی IL-8 و دیگر سیتوکین ها را افزایش می دهد.

استفاده از فاکتورهای رشد

کوکتل های مختلف (از فاکتورهای رشد) برای مزوتراپی صورت استفاده می شود. مثلا:

  • EGF
  • bFGF
  • IGF-I
  • TRX
  • پپتید مس
  • مولتی ویتامین ها و اسیدهای آمینه

این محلول ها می بایست سرد شده و بعد از چند روز باز شدن استفاده شوند. آنها می بایست با لیدوکائین یا دیگر مشتقات ترکیب شوند. پروتکل های مختلفی را می توان بر اساس نوع محصول مورد استفاده یافت (مثلا هفته ای یکبار بمدت 4-5 هفته، بعد هر دو هفته یکبار بمدت 2-3 ماه و هر 1-2 ماه یکبار).

فاکتورهای رشد می تواند به دیگر محصولات مورد استفاده در مزوتراپی صورت بمنظور بالابردن اثر اضافه کرد.

مشاوره آنلاین پزشکی

همین حالا تخصص مورد نظرت رو انتخاب کن و سوالت رو آنلاین از پزشکان متخصص بپرس! بیش از 1800 پزشک آنلاین آماده پاسخگویی به شما هستند.

جدیدترین‌ها

تصویر بنر
تصویر بنر

شاید به‌کارتون بیاد...!

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید